Okres świąteczny może być bardzo pracowitym i stresującym czasem, szczególnie dla dzieci z lękami. Ale to nie znaczy, że musisz unikać uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach. Wiele zwyczajów i odbywających się przyjęć daje możliwość wsparcia dzieci z mutyzmem wybiórczym (MW) w walce z ich lękiem. Oto pięć propozycji, od których możecie zacząć. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc dostosuj każdą aktywność do indywidualnych możliwości dziecka.

Wręczajcie prezenty

To może wydawać się łatwe, ale dla niektórych dzieci z mutyzmem wybiórczym przekazanie komuś prezentu może być trudnym zadaniem – nawet jeśli bardzo tego chce. Jeśli dziecko ma z tym trudności, możesz z nim poćwiczyć przekazywanie i przyjmowanie prezentów odgrywając scenki. Można to urozmaicić udając Mikołaja, elfy lub inne postacie. Dzieci pracujące nad werbalizacją mogą mieć wyznaczony prosty cel podczas przekazywania prezentu, taki jak wypowiedzenie słów „Wesołych Świąt”, „Szczęśliwej Chanuki” lub „Ten prezent jest dla Ciebie”. Jeśli dziecko będzie w stanie powiedzieć „Dziękuję” po otrzymaniu prezentu, będzie to wspaniałym osiągnięciem! Alternatywnie dziecko może przybić piątkę, unieść kciuk w górę lub mieć w zanadrzu trochę kartek z napisem „Dziękuję”, które można przekazać obdarowującym.

Zróbcie domki z piernika z przyjaciółmi

Zaproś małą grupę przyjaciół do swojego domu i wspólnie udekorujcie domki z piernika. Kiedy dzieci będą pochłonięte tworzeniem własnych domków, presja na mówienie zmaleje i niektóre dzieci z MW będą spontanicznie zaczynały mówić. Podczas tej czynności istnieje również wiele możliwości zadawania pytań alternatywnych (x czy y). Co najważniejsze, tworzenie domów z piernika pozwala dzieciom wyrazić swoją wyjątkową kreatywność i zapewnia wiele zapadających w pamięć wrażeń.

Zorganizujcie przyjęcie

Dzieci z MW mogą uczestniczyć w przyjęciu na wiele sposobów. Pomyśl o tym, co dziecko jest w stanie zrobić, by wywołało to u niego jedynie niewielkie napięcie. Być może dziecko będzie mogło otwierać drzwi gościom, przyjmować ich płaszcze, podawać napoje, brać udział w grze, pomagać młodszym dzieciom w pracach ręcznych lub grać na instrumencie. Być może jednak jedynie bycie obecnym pośród gości i prowadzenie rozmowy z rodzicami i rodzeństwem w obecności innych jest wystarczającym wyzwaniem. Dobrze jest także wyznaczyć wcześniej ciche miejsce, do którego dziecko będzie mogło się wycofać na krótką przerwę, jeśli poczuje się przytłoczone.

Śpiewajcie kolędy

Kolędowanie może być trudne dla dzieci z MW. Warto się zastanowić nad sposobami, aby im to ułatwić. Dzieci niemówiące mogą dzwonić dzwonkami, grać na instrumentach, trzymać rekwizyty lub kosz małych przysmaków lub prezentów, proponując je osobom, które słuchają występów. Niektóre dzieci mogą wypowiadać słowa lub śpiewać bardzo cicho. Cele na wyższym poziomie mogą dotyczyć przekazywania pozdrowień lub inicjowania rozmów z osobami słuchającymi kolęd. Często dzieci po krótkiej rozgrzewce przechodzą do wspaniałej zabawy!

Bierzcie udział w występach organizowanych w różnych miejscach

Wiele szkół i organizacji społecznych przygotowuje świąteczne występy. Jeśli w szkole, kościele, sekcji tanecznej lub muzycznej bądź w harcerstwie organizowane są przedstawienia, pomagaj dziecku z MW zaangażować się w nie w jak największym stopniu. Dzięki ciągłym ćwiczeniom dziecko z sukcesem może zaangażować się w występy, choć czasami wskazane są także zewnętrzne czynniki motywujące. Dawanie dzieciom z MW wyboru, jaką rolę chce zagrać, w którym miejscu się ustawić, kto ma stać obok i co chciałoby założyć, pomoże zmniejszyć lęk i umożliwi bardziej swobodne uczestnictwo w tych wydarzeniach.

Święta są stresujące zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pamiętaj, aby konfrontacja z lękiem odbywała się w przyjemnych okolicznościach i powodowała minimalny poziom stresu. Ćwiczenie powinno powodować niewielkie napięcie i wyprowadzać dziecko nieco poza jego strefę komfortu, ale nie na tyle, by je przytłoczyć. Dzięki planowaniu i konsekwencji w działaniu okres świąteczny może być czasem ogromnego postępu dla dzieci z mutyzmem wybiórczym.

Powyższy wpis jest tłumaczeniem artykułu autorstwa JaNae Haycock pt. „5 Exposure Ideas for the Holidays”, dostępnego na stronie https://strivingtospeak.com/2018/11/30/5-exposure-ideas-for-the-holidays/