Drodzy rodzice, bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z poniższym ostrzeżeniem.

Liczebność naszej grupy wsparcia przyciąga również osoby, które próbują agitować na rzecz nie popieranych przez Stowarzyszenie PTMW metod terapii. Na jednym z ostatnich spotkań lokalnej grupy wsparcia w Szczecinie pojawiły się osoby, których obecność można sprowadzić do próby przekonania rodziców do przystąpienia do terapii grupowej organizowanej przez pewną fundację.

Przypominamy, iż Stowarzyszenie zawsze potępiało tą formę terapii. Wielu z nas, członków Stowarzyszenia oraz osób będących poza naszymi strukturami, na własnej skórze przekonało się o nieskuteczności tej metody. Nie popiera jej żaden ze światowych autorytetów w dziedzinie skutecznej terapii mutyzmu wybiórczego. Nie popiera jej również Maria Bystrzanowska, autorka najbardziej merytorycznej książki w języku polskim, kompleksowo omawiającej problematykę diagnozy i terapii tego zaburzenia (tutaj możecie przeczytać o skuteczności terapii grupowych). Jedynymi podmiotami, które propagują tą metodę, są organizacje czerpiące z tego tytułu korzyści majątkowe.

Apelujemy do osób, które biorą udział w spotkaniach grup wsparcia „na żywo”. Apelujemy również do członków grupy wsparcia na facebook.com. Zgłaszajcie nam wszelkie podobne przypadki – poprzez tą stronę, lub piszcie bezpośrednio do adminów grupy. Bądźcie wyczuleni na wiadomości prywatne otrzymywane na grupie wsparcia od nieznanych wam osób. W naszej społeczności nie ma miejsca na tego typu praktyki oraz dla osób prowadzących agitację na ich rzecz.