Okres świąteczny jest czasem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Sprawmy, aby były one przyjemne również dla dzieci z MW.  Na naszej grupie wsparcia na Facebooku zebraliśmy szereg rad, z którymi warto się zapoznać lub je sobie przypomnieć zanim przyjmiemy gości lub sami odwiedzimy bliskich.

  1. Podstawa – nie unikajmy, tylko korzystajmy z szans i okazji.
  2. Nie zmuszajmy, aby dziecko robiło cokolwiek na siłę. Czasem warto wcześniej wszystko przemyśleć i znaleźć taką formę, aby dziecku było łatwiej np. wręczyć komuś prezent.
  3. Wykażmy zrozumienie dla trudności dziecka, nie wyśmiewajmy jego problemów.
  4. Uprzedźmy dalszą rodzinę, z którą będziemy się widzieć, jak rozmawiać z naszym dzieckiem (metoda 5 sekund, trójkąta). W przypadku dzieci z silnym lękiem, utrwalonym MW – warto uprzedzić gości mówiąc np. „Przywitaj się z X mówiąc po prostu „Cześć X, miło Cię widzieć” i przejdź dalej do rozmowy ze mną”.
  5. Poćwiczmy wcześniej – zabawa pacynkami / pluszakami w uroczyste obiady, przywitanie, składanie życzeń, prośba o podanie dania.
  6. Przećwiczmy sesje fotograficzne z dziećmi w domu. Wiele dzieci z MW nie lubi wszelkiego rodzaju obiektywów, zdjęć, nagrywania! Będzie to niestety bardzo częsta praktyka podczas jasełek, wigilii klasowych, spotkań rodzinnych również!
  7. Zaaranżujmy towarzystwo dla dziecka na chwilę powitań z gośćmi, aby nie było sytuacji, że rodzice witają gości, a dziecko pozostaje gdzieś obok „samo”. Jest wtedy „łatwym celem” do zadawania pytań. Tutaj również metoda trójkąta i 5 sekund będą bardzo przydatne. U nas to się świetnie sprawdzało.
  8. Przygotujmy z dzieckiem wspólnie jakiś poczęstunek i wykorzystajmy spotkanie rodzinne do ćwiczeń, np. wspólne dekorowanie pierników (idealne warunki do działań nieformalnych).
  9. Nie omawiajmy trudności dziecka w jego obecności przy stole wigilijnym! Warto wcześniej uprzedzić gości, by nie byli natarczywi w zadawaniu pytań otwartych i sprawdzaniu, czy akurat do nich dziecko się odezwie.
  10. Pamiętajmy o tym, że zwroty grzecznościowe to dla dziecka z MW wysokie obciążenie komunikacyjne. Nie oczekujmy więc od niego witania gości słowami „Dzień dobry”, podziękowań dla Mikołaja za prezenty i wierszyków czy piosenek poprzedzonych tekstem „Powiedz jakiś wierszyk, to Mikołaj da ci prezent”.
  11. Porozmawiajmy wcześniej z dzieckiem o planowanej wizycie u kogoś albo o odwiedzinach rodziny w naszym domu. Wszystko, co jest zaskoczeniem dla dziecka, może spotęgować jego lęk. Ale rozmowa taka powinna być przez rodzica poprowadzona ze spokojem, radością i optymizmem nawet wówczas, gdy wewnątrz targa nami niepokój i obawa o to, jak nasza pociecha sobie poradzi. Lęk widoczny u rodzica łatwo przenieść na dziecko. Wtedy walka z tym, co trudne, na pewno nie będzie łatwiejsza.

 

Życzymy wielu sukcesów oraz niezapomnianych chwil podczas świątecznych spotkań!