Lipiec na półmetku. Jeszcze 1,5 miesiąca laby i słodkiego nicnierobienia! Od świtu do nocy (latem przecież długo jest widno) szaleństwa na podwórku z gromadą innych dzieci z bloku, na podorędziu guma do skakania, piłka, rower. W weekend wypad nad jezioro z rodzicami, jeśli pogoda sprzyja. Dwa tygodnie na koloniach czy obozie, wczasy z rodziną nad morzem. Brzmi znajomo?  Tak wyglądały wakacje mojego pokolenia, pokolenia, któremu nie śniły się Internety, tablety, ani nawet podróże poza granice Polski. Pojęcie „rodzic helikopter” nie istniało. To było dzieciństwo…  Jednym słowem luz, blues i odpoczynek. Także dla rodziców. Fajne czasy…

A jakie są wakacje dziecka przedszkolnego/szkolnego w XXI wieku? Czy Wasze pociechy korzystają z uroków lata w ten sam sposób, co my? Czy mają tą swobodę? Czy zależy Wam na tym, żeby wakacje to był dla nich radosny czas? Co możecie zrobić, by zapewnić dzieciom taki luz, zwłaszcza, gdy mają one mw?

Oto kilka rad, do których możecie się zastosować, zapewniam, że przydadzą się także rodzicom, których dzieci nie mają mw, za to potrafią całe lato spędzić przed komputerem:

– zapewnij dziecku jak najwięcej okazji do socjalizacji i komunikacji werbalnej (dla rodziców dzieci z mw przydatne metody ułatwiania komunikacji: metoda 5 sekund i metoda trójkąta – doskonale opisane w książce Maggie Johnson & Alison Wintgens  „The Selective Mutism Resource Manual” wyd. 2, ale też w plikach dostępnych w grupie wspracia na fb znajdziecie coś w tym temacie)

– zapraszaj dzieci z grupy przedszkolnej czy klasy do domu,
Piżama party? Dlaczego nie? (u nas tego lata były już dwie takie imprezy, gorąco polecam!)

– przebywaj z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, placu zabaw, boisku, gdzie będzie miało okazję nawiązywać relacje z rówieśnikami

– stosownie do wieku wyznaczaj cele, może dziecko samo skoczy po pietruszkę dla swojego zwierza do pobliskiego warzywniaka, jeśli już wcześniej ćwiczyło tam zakupy w Twojej obecności?

– korzystaj z atrakcji, jakie oferuje miasto, w którym mieszkasz, latem jest długa lista do wyboru, festiwale filmowe i teatralne, zwiedzanie muzeów, festyny osiedlowe itp. – informacje znajdziesz na portalach internetowych, w wydarzeniach na oficjalnych stronach miast , takie imprezy to okazja, by pokazać dziecku, ile zabawy czeka na nie w świecie zewnętrznym, jeśli Twoje dziecko ma mw, Ty będąc przy nim, jako wyedukowany rodzic wiesz co robić, by tego typu wyjścia nie wywoływały lęku (m.in. możesz omówić z dzieckiem, gdzie i po co się wybieracie, ekscytować się tym wyjściem, żeby i dziecko poczuło jaką będziecie mieli z tego frajdę, możecie nawet, korzystając z google maps wydrukować sobie mapkę, pozaznaczać miejsca do których pójdziecie, np. mapa wszystkich fontann, jakie zobaczycie w centrum 😉 )

– odwiedzajcie osiedlową czy gminną bibliotekę – biblioteka jest czynna całe wakacje, to cudowne miejsce, w którym nie tylko pożyczycie świetne książki, ale i poćwiczycie konwersację z miłą Panią Bibliotekarką (wprowadzoną przez Was w temat mw), dla dzieci, które jeszcze nie nawiązują komunikacji werbalnej, super okazja, by choćby – na początku bez słów – podać książkę do wypożyczenia i kartę biblioteczną

– ćwiczcie zamawianie posiłków w restauracjach: Chcesz pizzę? Jaką? Jaki sok? Pomarańczowy czy jabłkowy? Itp. Itd.

– porzućcie czasem wygodną podróż autem, na rzecz środków transportu publicznego, podróż koleją, tramwajem, metrem to też okazja do ekspozycji i pracy nad mw

– pamiętaj, żeby się dobrze przygotować do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, warto przebywać w pobliżu szkoły, np. na boisku, jeśli jest czynne

– pozbądź się własnych lęków i ograniczeń, pamiętaj, że Twoja praca w końcu zaprocentuje, nigdy się nie poddawaj, nawet jeśli Ci się wydaje, że nie widzisz efektów, w pracy małymi krokami efekty czasem można przeoczyć, jeśli ktoś Ci nie uświadomi, że Twoje dziecko, np. zaczęło jeść zupę w przedszkolu (przy mw to jest ogromny postęp!)

– edukuj się, jeśli jesteś rodzicem dziecka z mw, oto polecana lista lektur, nie tylko na wakacje, ale do częstego powracania:

  • Maggie Johnson & Alison Wintgens „The Selective Mutism Resource Manual”
  • Maria Bystrzanowska „Mutyzm Wybiórczy. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów”
  • Dr Elisa Shipon-Blum „The Selective Mutism Summer Vacation & Back-to-School Guide”
    (streszczenie w języku polskim dostępne w plikach w grupie wsparcia)
  • Dr Elisa Shipon-Blum „The Ideal Classroom Setting for the Selectively Mute Child”
    (streszczenie w języku polskim dostępne w plikach w grupie wsparcia)
  • Lawrence J. Cohen „Nie strach się bać. Jak rodzicielstwo przez zabawę radzi sobie z lękami dzieciństwa”
  • Maggie Johnson & Alison Wintgens „Can I tell you about Selective Mutism?”
  • Charles E Cunningham „Helping Your Child with Selective Mutism”
  • no i oczywiście: artykuły ze strony mutyzm.org.pl oraz posty w grupie wsparcia na fb: https://www.facebook.com/groups/mutyzm.wybiorczy/

Życzę Wszystkim udanego mw twórczego wypoczynku 🙂