polskie towarzystwo mutyzmu wybiórczegoStowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” zostało oficjalnie zarejestrowane dnia 14 grudnia 2016 r., jednak grupa osób, stanowiąca grupę założycielską Stowarzyszenia, już kilka miesięcy wcześniej podjęła szereg działań wspólnie z gronem rodziców dzieci dotkniętych mutyzmem wybiórczym (MW).

'Oświecać trzeba nawet tych, którzy wolą siedzieć w ciemnościach.'

Harlan Coben, 'Bez skrupułów'

Nasza dotychczasowa działalność obejmuje m.in.:

  • stworzenie własnego serwisu internetowego (www.mutyzm.org.pl), jednego z nielicznych serwisów polskojęzycznych, na którym gromadzone są aktualne i szeroko dostępne informacje dotyczące tematyki mutyzmu wybiórczego zaczerpnięte z najnowszych publikacji naukowych jak również prowadzone są badania naukowe służące pogłębieniu wiedzy na temat ilości dzieci dotkniętych tym zaburzeniem w Polsce, ich funkcjonowaniem w środowisku przedszkolnym, szkolnym i domowym. Prężnie rozwija się grupa wsparcia na Facebooku gdzie jest już ponad 5 tysięcy użytkowników zainteresowanych tematyką MW.
  • zaproszenie do współpracy ekspertów – logopedów, psychologów, pedagogów oraz nauczycieli, którzy dzielą się swoją fachową wiedzą i wpierają rodziców i ich dzieci.
  • inicjowanie spotkań, ogólnopolskich i lokalnych, dla wszystkich szukających pomocy i wsparcia,
  • organizowanie webinarów, konferencji prowadzonych przez logopedów, psychologów i rodziców,
  • nawiązywanie kontaktów z mediami poprzez udzielanie wywiadów czy współtworzenie i dostarczanie informacji, szeregu artykułów, poradników, książek, audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych tematyce mutyzmu wybiórczego w Polsce.

Działamy całkowicie społecznie, a wszystkie podejmowane przez nas przedsięwzięcia wymagające funduszy możliwe są wyłącznie dzięki dobrowolnym wpłatom naszych członków i sympatyków.

Zarząd Stowarzyszenia

elżbieta falkowskaElżbieta Falkowska

PREZES

Mama 8 letniej dziewczynki dotkniętej mutyzmem wybiórczym. Jak mówi, „dla dzieci przebije każdy mur”.

Anna Cieniuch-ŁukowskaAnna Cieniuch-Łukowska

WICEPREZES

Mama dziewczynki z mutyzmem wybiórczym. Kobieta bez czasu. Ma wiele pasji. Specjalistka od księgowości. W stowarzyszeniu charytatywnie zajmuje się sprawami finansowymi.

Paulina Apolinarska-BonifaczukPaulina Apolinarska–Bonifaczuk

WICEPREZES

Mama sześciolatka z mutyzmem wybiórczym. Głęboko przekonana o skuteczności metody małych kroków według Maggie Johnson. Zainteresowana nie tylko naukowym wymiarem MW, w roku 2016 zaangażowała się w przygotowanie spotkania nt. tego zaburzenia na festiwalu filmowym Transatlantyk (panel dyskusyjny poprzedzony był projekcją krótkometrażowego filmu fabularnego „Stuck in mute” w reż. Shane’a Meuwissena).

Gosia BatowskaMałgorzata Batowska

SEKRETARZ

Jest mamą dziewięciolatka z mutyzmem wybiórczym. Od 2013 podejrzewała u syna mutyzm wybiórczy. W 2015 znalazła się na grupie wsparcia i dopiero tu znalazła rzetelną wiedzę na temat mutyzmu wybiórczego. Dzięki zdobytej wiedzy może codziennie pomagać synowi przezwyciężyć lęk przed mówieniem. Jest nauczycielem w szkole ponadgimnazjalnej z oddziałami integracyjnymi.

Elżbieta SzczepaniakElżbieta Szczepaniak

SKARBNIK

Mama dwójki wspaniałych dzieciaków z mutyzmem wybiórczym (lat 6 i 4). Zawodowo jest animatorem zabaw, bo dzieci to jej pasja. Dzięki zdobytej na stronie i grupie wsparcia wiedzy może pomóc własnym dzieciom, a przy okazji również innym, które tego potrzebują, dlatego też zaangażowała się w powstanie stowarzyszenia. Janusz Korczak powiedział „Jeśli śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. I po to powstało Stowarzyszenie, aby u każdego, kto zmaga się z MW wywołać uśmiech.

Zostań członkiem Stowarzyszenia

Serdecznie zapraszamy do przystąpienia do Stowarzyszenia „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” (PTMW) w charakterze członka zwyczajnego lub członka wspierającego.

Członkiem zwyczajnym mogą zostać rodzice/opiekunowie prawni dzieci z mutyzmem wybiórczym lub osoby dorosłe z mutyzmem wybiórczym.

Członek zwyczajny ma prawo głosu na Walnym Zgromadzeniu Członków PTMW, ma więc wpływ na podejmowane w Stowarzyszeniu decyzje. Członkowie zwyczajni mają także czynne i bierne prawo brania udziału w wyborach do Zarządu i Komisji Rewizyjnej PTMW. Istotnym uprawnieniem jest także prawo do korzystania z wszelkich form działalności Stowarzyszenia, udziału w zebraniach, wykładach i imprezach organizowanych przez PTMW, zgłaszania zapytań, wniosków i postulatów .

Podstawowym obowiązkiem członka zwyczajnego jest opłacanie rocznej składki członkowskiej (obecnie wynosi ona 120,00 zł).

Członkostwo zwyczajne to podstawowa forma udziału w PTMW. Miło nam będzie, jeśli grono członków zwyczajnych Stowarzyszenia powiększy się. Mamy wiele planów do zrealizowania, a każda forma Waszej pomocy będzie dla nas bardzo cenna. Każda osoba ma coś innego, wartościowego do zaoferowania na rzecz PTMW.

Osoby, które mogą mieć pewne obawy przed wstąpieniem w szeregi PTMW chcielibyśmy zapewnić, że praca w Stowarzyszeniu nie jest szczególnie czasochłonna – większość z nas też ma rodziny, pracę zawodową i swoje zainteresowania. Pomoc w PTMW oraz inne dotychczasowe zajęcia, można z powodzeniem pogodzić.

Również osoby lękowe nie powinny wahać się przed wstąpieniem do naszego grona. Jeśli masz obawy przed wstąpieniem do PTMW, powiedz/napisz nam o tym. Zapewniamy, że w czasie bieżącej pracy i podziału obowiązków uwzględnimy Twoje predyspozycje.

W charakterze członka wspierającego z radością przyjmiemy osoby fizyczne i prawne, które chciałyby regularnie wspierać PTMW w zadeklarowanej przez siebie, wcześniej uzgodnionej z Zarządem Stowarzyszenia formie. Podstawowym warunkiem zostania członkiem wspierającym PTMW jest świadczenie na rzecz Stowarzyszenia regularnego wsparcia merytorycznego, rzeczowego lub finansowego. To idealne miejsce dla specjalistów, którzy chcieliby nam pomóc, deklarując np. prowadzenie konsultacji rodzicom dzieci z mutyzmem wybiórczym, udzielanie specjalistycznych porad, szkoleń czy prowadzenie spotkań lokalnych grup wsparcia. Inne formy pomocy, które zadeklarować może członek wspierający, to pomoc rzeczowa lub regularna pomoc finansowa.

Członkowie wspierający nie mają prawa głosu na Walnym Zebraniu Członków, jednak brany jest pod uwagę ich głos doradczy.

Członkowie wspierający nie mogą również brać czynnego i biernego udziału w wyborach członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

Członkowie wspierający jako członkowie Stowarzyszenia także opłacają roczną składkę członkowską.

Jeśli podjąłeś już decyzję, że chciałabyś/chciałbyś zostać członkiem Stowarzyszenia, prosimy o wypełnienie deklaracji członkowskiej i przesłanie jej skanu na adres: kontakt@mutyzm.org.pl Następnie, po stwierdzeniu spełnienia wszystkich warunków, Zarząd podejmie uchwałę o przyjęciu w poczet członków.

Dane rejestrowe

Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”
ul. Żurawia 12, 05-270 Marki

NIP: 1251649069
REGON: 36608215800000
KRS: 0000651541

Do pobrania:

Statut
Wypis z KRS

Wspomóż nas

Możesz nam pomóc przekazując darowiznę na cele statutowe stowarzyszenia:
Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego”
Nr konta: 50 1140 2004 0000 3602 7671 0002

Jeśli chciałbyś wesprzeć naszą działalność w inny sposób, zachęcamy do kontaktu.
X