Przez cały październik PTMW prowadziło kampanię uświadamiającą w mediach społecznościowych. Za pomocą memów umieszczanych na naszym profilu na facebooku, staraliśmy się uzmysłowić użytkownikom serwisu z czym muszą się mierzyć osoby dotknięte mutyzmem wybiórczym. Zostało to docenione, oto jedna z wiadomości, którą pozwalamy sobie przytoczyć:

Dzień dobry – Dziękuję Wam bardzo za ten miesiąc, za pomysł, za wszystkie przesłania – udostępniałam każdego dnia i co mi to dało? Moi znajomi uświadomili sobie czym jest MW, mają inne spojrzenie na moje dziecko a są i tacy, którzy w swoim otoczeniu wypatrzyli takie wyjątkowe dzieci < 3 dziękuję za to, że jesteście!

Za kampanię memową dziękujemy członkiniom PTMW, Annie Czujak, Agacie Gerl, Annie Jasiołek i Annie Klyszcz

                                             (jeden z memów autorstwa A. Czujak, członkini PTMW)

Jedną z naszych akcji było również udostępnienie różnych wersji nakładek na zdjęcia profilowe, aby w ten sposób każdy mógł razem z nami szerzyć świadomość.

W październiku członkowie stowarzyszenia opracowali również dwa krótkie teksty, na podstawie których zostały przygotowane (udostępnione na naszym kanale na YouTube) filmy:

Dla nauczycieli:

Dla rodziców:

Członkini PTMW Agnieszka Mazur udzieliła wywiadu portalowi igimag.pl https://igimag.pl/2017/10/dzieci-ktore-boja-sie-mowic-mutyzm-wybiorczy/

Natomiast wiceprezes naszego stowarzyszenia Anny Cieniuch można było posłuchać w radiu Eska w rozmowie z Justyną Śniegocką.

KRÓTKI PRZEGLĄD WYDARZEŃ:

13.10.2017 szkolenie dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej im. Stefana Szumana w Bochni zorganizowały członkienie stowarzyszenia Anna Jasiołek i Ewa Romańska https://www.facebook.com/PPPBochnia/posts/182281895674514

15.10.2017 webinar „Warsztat pracy nauczyciela” (prowadzenie Paulina Apolinarska-Bonifaczuk wiceprezes stowarzyszenia)
W październiku, w którym przypada także Dzień Edukacji Narodowej szczególnie zależało nam na spotkaniu z nauczycielami, którzy oprócz rodziców spędzają z dziećmi najwięcej czasu, dlatego zorganizowaliśmy darmowy certyfikowany webinar dla pedagogów, pt. Warsztat pracy nauczyciela. Spotkanie odbyło się 15.10.2017 w godzinach: 19:00 – 20:44 na platformie clickmeeting i pozwoliło nam dostrzec ogromne znaczenie właściwego postępowania w trakcie przeprowadzanych zajęć w całej grupie przedszkolnej czy klasie, gdzie jest dziecko z mw. Nauczycielom serdecznie polecamy bardzo inspirującą w codziennej pracy książkę „Supporting Quiet Children” autorstwa Maggie Johnson i Michaela Jonesa.

87 % uczestników webinaru oceniło go „doskonale”, pozostały % „dobrze”. Oto kilka opinii na temat tego spotkania:

  • Wiele cennych uwag, pomysłów. Dziękuję.
  • Bardzo ciekawa i profesjonalna konferencja. Wiele rzeczy wykorzystam w swojej pracy w przedszkolu z dzieckiem z mutyzmem wybiórczym.
  • Otrzymałam sporo wskazówek do pracy oraz potwierdzenie, że to co dotychczas robię, to dobry kierunek.
  • Bardzo fajne spotkanie. Szacunek dla prowadzącej.

Bardzo dziękujemy za te słowa, przekonują one, że obrana przez nasze stowarzyszenie droga ma sens!

17.10.2017 wystąpienie skarbnika stowarzyszenia Elżbiety Szczepaniak na konferencji „Małe kroki – wielki cel. Mutyzm wybiórczy” w Ostrowie Wielkopolskim (organizatorem konferencji była Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostrowie Wlkp. oraz Stowarzyszenie Wspierające Działalność Statutową Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej” „Razem Damy Radę”)

27.10.2017 premiera drukowana książeczki „Mutyzm wybiórczy, czyli o dzieciach, które czasami milczą” napisanej w 2015 roku przez Annę Strzelecką i Kamilę Fijak, zilustrowanej przez Cyryla Tusińskiego. Stowarzyszenie „Polskie Towarzystwo Mutyzmu Wybiórczego” wydało książeczkę samodzielnie w ramach działalności statutowej i aktualnie przygotowuje się do dystrybucji egzemplarzy do wybranych bibliotek – ich lista zostanie udostępniona po skatalogowaniu książeczek w zbiorach poszczególnych placówek. Patronat honorowy nad wydaniem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a medialny portal informacyjno-rozrywkowy czasdzieci.pl

30.10.2017 rozpoczęła się organizowana przez nasze stowarzyszenie akcja  „Szkoła pełna zrozumienia” i „Przedszkole pełne zrozumienia”. Do akcji przystąpiło ponad 80 placówek z całej Polski. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Placówki mają czas na przesłanie sprawozdań do 30.11.2017. Lista szkół i przedszkoli, które otrzymają certyfikat po spełnieniu wszystkich określonych w regulaminie zadań, zostanie przedstawiona pod koniec roku kalendarzowego.

W październiku nie mogło również zabraknąć spotkań lokalnych grup wsparcia. Jednym z najbardziej aktywnych członków stowarzyszenia w tym zakresie jest Anna Łąpieś – zachęcamy do wizyty w Elblągu, gdzie można Anię spotkać, porozmawiać , uzyskać cenne rady i wskazówki. O terminach takich spotkań w różnych miastach informujemy przede wszystkim na:

https://www.facebook.com/groups/mutyzm.wybiorczy/

Dziękujemy także osobom spoza PTMW, które charytatywnie brały udział w pracach stowarzyszenia (projekty graficzne, skład, kontakty z drukarniami) i sponsorom m.in. przepięknego roll-upu dla nas.

Październik się skończył, ale PTMW nie kończy pracy, już jutro 08-11-2017 konferencja w Pile, miejsce wydarzenia MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY „ISKRA” przy ul. Okrzei 9, start o godz: 11:30, organizatorem wydarzenia jest ZESPÓŁ PORADNI PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNYCH W PILE, w przygotowania zaangażowała się nasza wiceprezes Anna Cieniuch. Anna wystąpi podczas konferencji i dzięki sponsorom, których udało jej się pozyskać, będzie miała szansę promować na wydarzeniu nasze stowarzyszenie.

Za czuwanie nad całością prac stowarzyszenia dziękujemy naszej prezes Elżbiecie Falkowskiej, której umiejętność negocjacji i wiedza merytoryczna w zakresie mw  jest nieoceniona!